Jak wybierać fartuchy jednorazowe?
Jednorazowa odzież ochronna powinna mieć szczególne właściwości. Tajemnicą nie jest, że jednorazowe fartuchy ochronne mają spełniać przede wszystkim rolę ochronną zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a więc ich przepuszczalność dla mikroorganizmów z zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Ponadto, każdy fartuch powinien być sterylny oraz umieszczony w sterylnym opakowaniu. Wiele na temat warunków, jakie musi spełniać fartuch chirurgiczny, mówi Dyrektywa Unii Europejskiej o Wyrobach Medycznych oraz Rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia z roku 2005.
fartuchy jednorazowe - jakie powinny mieć cechy?
Każdy fartuch chirurgiczny powinien być przede wszystkim sterylny, tak by nie było możliwe przenoszenie chorobotwórczych patogenów i ich form przetrwalnikowych z pacjenta na lekarza i odwrotnie. fartuchy jednorazowe, w przeciwieństwie do fartuchów użytku wielokrotnego spełniają ten wymóg, ponieważ są nie tylko jałowe, ale i umieszczone w specjalnie przygotowanych jałowych opakowaniach, uniemożliwiających przechodzenie jakichkolwiek form życia ze środowiska zewnętrznego do środka.
Materiał z którego wykonane są fartuchy jednorazowe, powinien oddychać. Wbrew pozorom jest to szczególnie istotny element, ponieważ w znaczny sposób decyduje o komforcie i zdrowiu lekarza. Nie od dziś wiadomo, że operacje często trwają nawet kilka godzin, podczas których, nietrudno o zmęczenie i dyskomfort. Oddychający fartuch decyduje o komforcie lekarza, odprowadza pot i częściowo chłodzi ciało, zapobiegając przegrzaniu, zawrotom i głowy i nudnościom. Nie zapominamy, że hipertermia jest nietolerowana przez część społeczeństwa i może zakończyć się rozkojarzeniem, nudnościami, wymiotami, bólem głowy, sennością czy omdleniem, a tego chcielibyśmy uniknąć.
Włóknina SMMS czy polipropylen, z którego często są wykonane fartuchy jednorazowe należą do materiałów antyalergicznych. Nie ma zatem obaw, że pojawi się na ciele nieprzyjemna egzema, taka jak wyskakuje np. po lateksie czy kauczuku.
Dobre fartuchy jednorazowe stanowią barierę nieprzenikalną dla cząsteczek wody. Właściwość ta niezbędna jest z uwagi na to, że często wyciekająca w trakcie operacji krew pacjenta, przedostaje się na fartuch lekarza. Z oczywistych względów, nikt nie chciałby mieć do czynienia z nieprzyjemną cieczą, nierzadko zakaźną, pochodzącą od człowieka obcego. By zapobiec przedostawaniu się płynów z pacjenta na lekarza, warto zdecydować się na fartuch łączony przy pomocy zgrzewów ultradźwiękowych.
Dobre fartuchy jednorazowe powinny być w miarę lekkie w noszeniu, tak by nie ciążyły chirurgowi w trakcie zabiegu. Jest to kolejny parametr, który znacznie decyduje o komforcie lekarza. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być fartuch o wadze 35 g / metr kwadratowy. Przygotowana w ten sposób odzież nie krępuje niczyich ruchów. Jest to bardzo istotne z racji tego, że operacje trwają stosunkowo długo, czasami nawet kilka godzin, w ciągu których niewygodny fartuch z całą pewnością zdążyłby zirytować użytkownika.
Fartuchy jednorazowe powinny posiadać także mankiety, dzięki którym, rękawy będą ściśle przylegały do nadgarstków, co sprawia, że stają się wyjątkowo komfortowe w noszeniu.
Antystatyczne fartuchy jednorazowe, sprawiają, że te, nie elektryzują się i brak jest jakichkolwiek wyładowań w trakcie wykonywania ważnych czynności lekarskich, co znacznie ułatwia pracę.
Pełnobarierowe nieprzemakalne fartuchy jednorazowe dodatkowo zaopatrzone są w specjalne wstawki wzmacniające i nieprzemakalne, również na rękawach. Są niezwykle przydatne dla chirurgów wykonujących skomplikowane operacje, w trakcie których, istnieje wysokie ryzyko krwawienia.